Nominien astevaihtelu eli konsonanttivaihtelu (k-p-t -vaihtelu)

| Astevaihtelu | Tyyppi A | Tyyppi  B |

   

Tyyppi A
Nominatiivissa vahva aste
Nominatiivin lopussa yksi vokaali (ei e)

Vahva aste esiintyy eri sijamuodoissa seuraavan kaavan mukaan:
 

Yksikk

Monikko

Vahva
aste
Heikko
aste
Nominatiivi
on vahva 

Vartalo on

Nominatiivi laukku laukut
vahva heikko  Genetiivi laukun laukkujen
Kahdesta konsonantista tulee yksi: Partitiivi laukkua laukkuja
kk
pp
tt
k
p
t
laukku
kuppi
tytt
laukkua
kuppia
tytt
laukun
kupin
tytn
Akkusatiivi laukun laukut
Inessiivi laukussa laukuissa
Yksi konsonantti menee pois tai muuttuu: Elatiivi laukusta laukuista
k
p
t
lk
rki

uku
-
v
d
lj
rje

uvu
jalka
apu
tieto
sylki
jrki

puku
jalkaa
apua
tietoa
sylke
jrke

pukua
jalan
avun
tiedon
syljen
jrjen

puvun
Illatiivi laukkuun laukkuihin
Adessiivi laukulla laukuilla
Ablatiivi laukulta laukuilta
Allatiivi laukulle laukuille
K, p, t muuttuu samanlaiseksi kuin edellinen konsonantti: Translatiivi laukuksi laukuiksi
nk ng snky snky sngyn Essiivi laukkuna laukkuina
mp
lt
nt
rt
mm
ll
nn
rr
isompi
kulta
lintu
kerta
isompaa
kultaa
lintua
kertaa
isomman
kullan
linnun
kerran
Abessiivi laukutta laukuitta
Komitatiivi laukkuine-
Instruktiivi laukuin